ورق های فلزی کاربردهای زیادی دارند و بسته به جنس و ظاهرشان در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال ورق های پانچ (صفحات سوراخ دار) با دستگاه پانچ‌ CNC و روش های تولید منحصر به فردی که پیدا می کنند می توانند در صنایع گوناگون به کار گرفته شوند.

یکی از روش های جدید برای تولید ورق پانچ، برش لیزر می باشد که محصول نهایی ورق پانچ شده با هر ابعاد و اشکالی می باشد.

دستگاه پانچ CNC سی ان سی

ورق پانچ چیست؟

ایجاد سوراخ یا برآمدگی در انواع مواد از ورق و کاغذ گرفته تا چوب را می توان تعریف کلی پانچ در نظر گرفت. در برخی از فرهنگ های ایرانی اصطلاح پانچ به دستگاهی شبیه منگنه اطلاق    می ‌شود که بتوان کاغذ را با آن سوراخ و باطل کرد.

ورق پانچ فلزی نیز فرآیند شکل دهی فلز است که در آن نیرویی به نام پرس با فشار وارد بر یک قطعه فلز آن را سوراخ و برش دهد. اغلب پانچ پس از عبور از مته و سوراخ کردن، وارد سوراخی در زیر قطعه می شود. هنگام پانچ کردن ورق فلز، تکه ای از ضایعات بریده شده از سوراخ به داخل آن می افتد. بسته به نوع و جنس برش سوراخ شده، این قطعات را می توان بازیافت و دوباره استفاده کرد یا دور انداخت.

 

دستگاه های عملیات پانچ ورق

توسط دستگاه پانچ ورق می توان عملیات پانچ ورق را انجام داد؛ چند نمونه از دستگاه‌های‌ پانچ ورق:

   دستگاه برش لیزر برای پانچ ورق

    دستگاه پانچ ورق هیدرولیک دستی

    دستگاه پانچ ورق با دستگاه CNC

    دستگاه پانچ ورق هیدرولیکی

    دستگاه پانچ ورق گیوتین ضربه‌ای

 

 

 دستگاه پانچ ورق دستی

پانچ دستی

علاوه بر دستگاه پانچ CNC که به طور تخصصی در تولید ورق پانچ کاربرد دارد، از دستگاه های کوچکتری به نام پانچ دستی هیدرولیک هم می توان استفاده کرد. طرز عملکرد این ابزار به صورت زیر است:

– پانچ کردن به شکل دستی با ماشین های هیدرولیک

– سوراخ  کردن ورق‌های فولادی با ضخامت ۳.۵ میلی متر

– امکان ایجاد سوراخ های گرد و مستطیلی

– مجهز به پمپ هیدرولیک دستی، تک سرعته

– قابل اتصال به پمپ های هیدرولیک

– ایجاد اولین سوراخ به قطر ۱۰میلی متر در روی ورق

– امکان تعویض ماتریس و سنبه در کمترین زمان

– ایجاد سطحی صاف و بدون عیب پس از پایان پانچ

 

پانچ ورق فلزی با دستگاه CNC

انواع مختلفی از دستگاه های ورق پانچ  در بازار موجود است. در حال حاضر یکی از محبوب ترین روش ها، پانچ ورق فلزی با دستگاه می تواند باشد؛ زیرا در این روش قادرید تعداد زیادی ورق را در یک زمان پانچ کنید. دستگاه پانچ CNC برای جابجایی ورق فلز در محورهای X و Y طراحی شده است.

شکلی را که باید در ورق فولادی پانچ شود، از قبل مشخص می کنند. این اشکال  به صورت مربع، دایره و … موجود است. دستگاه های پانچ ورق می توانند اشکالی مانند منحنی، اشکال توخالی، پیچ خورده و نیمه بریده را در ظرفیت های مختلف تولید کنند. همین طور توانایی ایجاد چرخ دنده های مارپیچ، خم کردن نوارهای کوچک و سوراخ کردن لبه ها را بدون ایجاد نشانه و علامت ابزاری دارند.

 

پانچ هیدرولیک (پانچ ورق تابلو برق)

پانچ ورق هیدرولیک

دستگاه پانچ هیدرولیک دارای فشار سیستم بسته ثابت بر اساس قانون پاسکال است. مارپیچ هیدرولیک در داخل دستگاه قسمت به نام پیستون دارد و مانند یک پمپ با سطح مقطع کوچک عمل می کند. اعمال فشار به این پیستون نیروی کمی به وجود می آورد. از سوی دیگر، قسمت پیستون دارای سطح زیادی است به طوری که فشار در هر قسمت با یکدیگر برابر است. لازم به ذکر است که پیستونی با مساحت بیشتر نیروی بیشتری هم دارد.

اگر بخواهیم ویژگی های منحصر به فرد این دستگاه را ذکر کنیم باید این چنین گفت:

قابلیت پانچ ورق فولادی  با ضخامت ۱۲ میلی متر

مجهز به سیستم هیدرولیک یک طرفه با فنر برگشتی

بدون نیاز به سوراخ‌های اولیه در زمان پانچ

دارای وزن کم و قابل استفاده در ارتفاع بالا

داشتن سرعت و راندمان حفاری بسیار بالاتری  نسبت به دریل

قابل اتصال به صورت دستی، پدالی و برقی در انواع پمپ های هیدرولیک

 

خدمات پانچ ورق فلزی

به دو روش پانچ ورق فلزی انجام می‌شود که عبارتند از:

۱- پانچ چرخشی

در روش پانچ چرخشی، ورق را روی دستگاه یا روی دو چرخ دنده قرار داده و تنظیم می کنند. صفحه مدام بین این دو چرخ دنده در حال حرکت است تا بسته به نیاز و کاربرد آن شکل مورد نظر را به‌دست آورد.

۲- پانچ بستر تخت

پانچ بستر تخت در واقع از یک دستگاه پرس و دستگاه پانچ ساده تشکیل شده است. این وسیله معمولاً از یک دستگاه فوقانی-تحتانی که دو ابزار را به موازات یکدیگر نگه می دارد، ساخته شده است.

در این روش، به دلیل موازی بودن ابزارها، سوراخ کاری بسیار دقیق است، به این ترتیب صفحات به‌صورت عمودی بین پرس ها قرار می گیرند. سپس نیرو به صورت ناگهانی از پانچ خارج شده و به صفحه منتقل می گردد. در نتیجه، قطعات اضافی پانچ از طرف دیگر دستگاه خارج می شود. در پایان کار اگر قرار است ورق سوراخ شده بیشتر پردازش شود، عملیات تغذیه ورق باید بدون خطا صورت گیرد.

 

خم‌کاری ورق فلزی

ورق های فلزی پس از سوراخ شدن ، بر اساس کاربرد مورد نظر، خم می شود. هنگامی که ورق های پانچ شده خم شد، باعث به وجود آمدن یک شکل غیر کشسان روی یک محور است که در نتیجه هندسه قطعه فلزی تغییر می کند. در مجموع خم کردن ورق سوراخ شده با دستگاه پانچ به این معنی است که فقط ابعاد آن تغییر داده شود و حجم آن تغییر نکند. خم شدن ورق سوراخ شده گاهی اوقات   می تواند ضخامت ورق را تغییر دهد؛ اما به طور کلی ضخامت ورق در طول این عمل تغییری پیدا نخواهد کرد. خمش ورق فلزی کاربردهای مختلفی از جمله ایجاد و شکل دهی روی قطعه کار دارد.

برای افزایش استحکام و سختی ورق فلزی، از بین بردن لبه های تیز یک قطعه، ایجاد ظاهری زیبا و تغییر گشتاور اینرسی یک قطعه از این روش استفاده زیادی می توان کرد.

خم کاری مکانیکی

روشی مطمن  برای پانچ کردن ورق فلزی، خم کاری مکانیکی است که سرعت و دقت بالای آن از مزایای این روش به حساب می آید.

خم کاری پنوماتیک

روشی که در آن از نیروی هوای ذخیره شده برای خم کردن ورق های فلزی استفاده می شود. این روش پرس زمانی که خم کاری قطعات فلزی با فشار بالا مورد نیاز باشد بیشتر کاربرد دارد.

خم کاری هیدرولیک

هر گاه بخواهیم ورق های فلزی را به طور مرتب خم کنیم به سراغ خم کاری هیدرولیک می رویم.

خم در دستگاه های پانچ CNC

خم بر روی دستگاه های پانچ سی ان سی دارای ظرفیت ۱۸۰ تن می باشد. خم کاری ورق و خدمات پانچ ورق آهن با این دستگاه بسیار دقیق و ظریف است.

 

مزایای استفاده از ورق پانچ

محصولی که امروزه به دلایل خوبی چه در فضای خصوصی و چه در فضای عمومی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد پانچ ورق است.

در یک عملیات معمولی به کمک دستگاه پانچ ورق، یک ورقی فلزی وارد دستگاه شده و در پایان  و انجام شدن عملیات های مناسب و لازم با  کمک نیرو و فشار بالا، ورق ها همراه با مارک ها، حکاکی ها و نقش های از پیش تعیین شده از دستگاه مذکور خارج می شود. حکاکی و علامت گذاری این عمل بر روی ورق های گالوانیزه، روغن کاری شده، ورق فولادی و آلومینیومی و قاعدتاً روی هر ورق فلزی قابل تغییر شکل انجام می شود.

برخی از محصولات ورق پانچ از یک صفحه نازک برای سهولت در پانچ زدن استفاده می کنند، اما سوراخ کردن صفحه فلزی گرما تولید کرده که طبق قوانین فیزیک باعث تغییر شکل آن می شود.

ابزارها به شما این امکان را می‌دهند که با برنامه‌ریزی درست، هزینه‌های محصول و زمان تحویل محصول را کاهش و تعداد محصولات مختلف را افزایش دهید. در عملیات پانچ ورق روی برخی مدل ها در زمان پانچ تعدادی از نقشه ها از ورق اصلی جدا شده و در آن سوراخ ایجاد می کند. البته طرح های دارای سوراخ های دایره‌ای ، مستطیلی و سایر اشکال هندسی طرفدار زیادی دارند. البته نکته قابل ذکر است که ورق های فلزی کاملاً با توجه به وزن آن محاسبه می شود و قطعات جداشده از ورق باعث کاهش هزینه ها نخواهد شد.

 

کاربردهای ورق پانچ استیل

ورق پانچ استیل به دلیل مقاومت در برابر خوردگی عالی یکی از پرکاربردترین ورق های ساختمانی است که این مقاومت به دلیل وجود مقادیر زیادی کروم است. ورق‌های پانچ‌ شده بر اساس جنس و نوع آن ها در هنر و صنایع مختلف مانند پروژه‌های صنعتی و پتروشیمی همین طور در کشاورزی و ساختمان ها کاربردهای متفاوتی داشته و مورد استفاده قرار می ‌گیرند. خدمات پانچ ورق عبارتند از:

ورق پانچ برای تولید صنایع فلزی و دکوراسیون

ورق پانچ برای تزئین دیوار و سقف آسانسور

مورد استفاده در ساخت ایستگاه‌های اتوبوس و تاکسی

به کار گرفتن در ساخت قطعات لوازم خانگی

ورق پانچ جهت ساخت درهای ورودی منازل ، پارکینگ ها و انبارها

استفاده در حفاظ زندان ها و دکل‌های مخابراتی، نیروگاه برق

محافظ هواکش منازل مسکونی، ساختمان‌های عمومی و اداری، موتورخانه‌

پانچ لیزر

سخن پایانی

ورق‌های پانچ، به همراه دستگاه‌های پانچ ساخته می شوند. این دستگاه ها را می توان به شکل دستی یا اتوماتیک در بازار خریداری کرد. علاوه بر صنعت، از پانل های سوراخ‌دار در گرافیک نیز استفاده می شود. پانچ ورق با لیزر از خدمات جدید و رو به رشدی است که توانسته جای خود را در صنایع و صنعت ورقکاری باز کند. یکی از علت هایی که بیشتر مردم از این خدمات استفاده می کنند  داشتن سرعت و دقت بالا نسبت به نمونه های دیگر است.

در این مقاله با پانچ ورق آشنا شدیم؛ با توجه به وضعیت ارزی کشور و بی‌ثباتی قیمت ها و هزینه ها، تعیین قیمت ورق درست نیست؛ زیرا این موارد بسیار وابسته به ارز هستند. در این مقاله سعی کرده‌ایم هر چیزی که در یک ورق فلزی سوراخ دار مهم باشد، نام ببریم، اما بدانید که مهمترین سهم در تجارت شما دلایل عقلی و نقلی خودتان است.

جهت کسب اطلاع از قیمت ورق پانچ بوسیله برش لیزر می توانید از قسمت تماس با ما با کارشناسان ما در ارتباط باشید.