تکنولوژی ماشینکاری CNC

 

این که شما سالیان زیادی است تولید کننده هستین و یا اینکه تازه می خواهید محصولی را تولید کنید، یادگیری در مورد فن آوری های بهبود تجارت و عملیات تولید کلید موفقیت آینده کسب و کار شما خواهد بود.

شما احتمالا در مورد ماشین کاری سی ان سی  CNC (Computer Numerical Control) چیزی شنیده اید. این فناوری آن چنان که فکر می کنید جدید نیست. یک واقعیت جالب مهندسی است که بگوییم قدیمی ترین ابزار تراش خورده  در ایتالیا پیدا شده و قدمت آن به ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد.

به طور کلی، ماشین کاری CNC یک فرآیند تولید از پیش برنامه ریزی شده و بر اساس روش تفریق است. این فناوری با برش مواد و ایجاد یک شکل دقیق، اشیا و محصولات را تولید می کند.

اگرچه ماشینکاری CNC سابقه طولانی دارد، اما در حال حاضر، یکی از تحول پذیرترین فناوری ها در بخش تولید است. این تکنولولوژی با توجه به اینکه دیجیتالی شده، می تواند در مقایسه با روشهای کارایی بیشتری داشته باشد. این فناوری اغلب برای نمونه سازی و تولید بیشتر قطعات ماشینکاری شده سفارشی مورد استفاده قرار می گیرد .

دستگاه سی ان سی سه بعدی

مواد ماشینکاری CNC

 

خدمات ماشینکاری CNC از مواد مختلفی برای تولید محصولات استفاده می کنند. متریالی که انتخاب می شوند نقش مهمی در روند طراحی دارند. باید سختی، دما و مقاومت شیمیایی و مقاومت مواد در نظر گرفته شوند. متدوال ترین متریال ها برای ماشین کاری سی ان سی CNC، فلز و پلاستیک می باشد.

قطعات فلزی، با توجه به مقاومت بالا، کاربرد بسیاری به عنوان ماشینکاری دارند.  فلز همه کاره و بسیار بادوام تر از پلاستیک است و می تواند در طیف گسترده ای از محصولات مورد استفاده قرارگیرد.  بیشترین استفاده از فلز آلومینیوم به دلیل سبک بودن و دوام آن است. همچنین این ماده با هدایت الکتریکی و حرارتی بهتر از سایر فلزات می باشد.

قطعات پلاستیکی نیز، می تواند یک انتخاب بهینه برای تولید باشد. این مزیت به دلیل ویژگی سبک بودن، عایق الکتریکی بودن می باشد.  با این وجود به دلیل هزینه های کمتر و به دلیل محکم نبودن عنصر، عمدتا برای نمونه سازی استفاده می شود. از پلاستیک های پرکاربرد می توان به ABS ، پلی کربنات و نایلون اشاره کرد.

انواع دستگاه CNC

 

اگرچه دستگاه های CNC می توانند متفاوت باشند، اما بیشترین کاربرد صنعتی، فرز  CNC ۳ محور و ۵ محور است. خدمات فرز CNC معمولاً از نوع اول استفاده می کنند زیرا پیمایش حرکتی دستگاه راحت تر است و هزینه آن کمتر از ۵ محور است.

ماشینکاری  CNCسی ان سی ۳ محوره با حذف مواد از جسم اصلی با استفاده از ابزار برش سرعت بالاتری دارد و محصول نهایی از کیفیت بالاتری برخوردار است. این روش انعطاف پذیری کمتری دارد که در مقایسه با تکنیک های تراشکاری و فرز CNC استفاده می شود. شما با استفاده از ۳ محور می توانید محصولات و اشکال روتین و بدون تخصص زیادی در این زمینه تولید کنید. با این حال، مطلوبی محصول نهایی این نوع دقیقا به اندازه ۵ محور نیست.

قطعات فرز CNC سی ان سی ۵محوره بسیار دقیق ترمی باشد.  این نوع به همان اندازه کار دستی ندارد و می تواند قطعات متفاوت از محورهای اصلی را تولید کند. با این وجود این نوع ماشین آلات گران ترهستند.

فارغ از اینکه از چه نوعی برای کار تولیدی خود استفاده می کنید، ماشینکاری CNC انقلابی در تولید محصول ایجائ کرده است. ماهیت همه کاره و دیجیتالی این ماشین ها تولید را به سطح بعدی می رساند.

ماشینکاری CNC – آینده تولید

 

مدرن سازی قسمت اصلی انقلاب چهارم صنعتی است. بنابراین یافتن حداقل یک صنعت که در دهه اخیر تغییر نکرده باشد دشوار است. تولید نیز از این قاعده مستثنی نیست و یکی از مهمترین تغییرات، اجرای ماشینکاری CNC  می باشد.  این روند تولید را کارآمدتر و انعطاف پذیرتر کرده، اما این همه ماجرا نیست. در اینجا برخی از تغییراتی که باعث می شود ماشینکاری CNC در آینده تولید شود را ذکر کرده ایم:

 

  • راحتی

دستگاه های CNC کار دستی را از بین می برند، در نتیجه باعث صرفه جویی در وقت و کارآیی بیشتر فرآیندهای تولید می شوند. عملکرد خودکار، سریع تر از کارهای هدایت شده توسط انسان است. تولید دیجیتالی همچنین به کاهش خطاهای انسانی کمک می کند و می تواند بدون وقفه و ۲۴ ساعت در روز صورت گیرد.

تراش CNC
  • ماشینکاری نمونه اولیه

نمونه سازی در بخش تولید ضروری است. نمونهسازی کمک می کند تا بعدا در روند تولید از اشتباهات جلوگیری شود  و تولید محصول بهتر صورت گیرد. با این حال، بسیاری از مشاغل از نمونه اولیه استفاده نمی کنند یا زمان کافی را برای آن نمی گذارند دلیل آن هم زمان بر بودن و هزینه زیادی است.

ماشینکاری CNC نمونه سازی را مقرون به صرفه تر و دستیابی به آن را آسان تر می کند.در حال حاضر تولیدکنندگان می توانند ماکت هایی ایجاد کنند و ایده بهتری از مراحل بعدی  فرآیند ها داشته باشند. این فناوری جدید از طریق تولید حرکت می کند و به شما امکان می دهد طرح های جامع تری ایجاد کنید.

 

  • پایداری

ماشینکاری CNC  از پایداری بیشتری برخوردار است. این فناوری به مواد اضافی زیادی احتیاج ندارد و در نتیجه زباله های زیادی به جا نمی گذارد. همچنین شانس کمتری برای اشتباه دارد، که باعث می شود مواد و قطعات را دور نریزید و وقت گرانبهای تولید را تلف نکنید.

علاوه بر این، ماشینکاری CNC به قطعات اضافی مانند دریل های جداگانه یا سمباده احتیاج ندارد، زیرا همه چیز را در بدنه اصلی گنجانده است.

  • فرآیندهای کمتر

رایانه ها و نرم افزارها قسمتهای اصلی نظارت بر دستگاه CNC هستند. مدل  CADپروژه های مورد نظر را از قبل برنامه ریزی می کند و اطلاعات را مستقیما روی دستگاه بارگذاری می کند. یکی دیگر از مزایای این فناوری این است که می تواند تقریبا تمام مراحل تولید را به تنهایی انجام دهد و نیاز به ابزار و ماشین آلات اضافی یا کارهای دستی را از بین ببرد.